Ze zahájení výstavy dne 05.05.2017

FOX LINDER ... SUPER VYNÁLEZY, KTERÉ NEZMĚNILY SVĚT ...

 

Dobrý večer,

jmenuji se Petr Přehnil a vítám Vás jménem svým i jménem pořadatelů výstavy zde, v prostorách galerie spolku POMEZÍ, na světové premiéře výstavy kreseb vynálezů Foxe Lindera. Protože se autor, navzdory současným mediálním tendencím, zásadně neukazuje na veřejnosti, případně tak činí v přestrojení a nepoznán, jsem zde já, abych Vás uvedl do světa tohoto neviditelného autora.

 

    Vynálezy, které zde jako první obecenstvo uvidíte, a které dosud nezměnily svět, jsou povětšině kresleny za pomoci vynálezu nazvaného samotným Linderem "Linderova deperspektiva", která u plošné kreby umožňuje nahlížet předmět z několika úhlů pohledu současně. Barevnost kolorovaných kreseb pak odráží používané materiály: zlato, růžovou i bílou platinu, měď, mosaz, bronz, hliník, ale i pozinkovaný obecný kov či strojní ocel.

    Abychom se tzv. více dostali do obrazu, podívejme se, jak takový tvůrčí, vynálezecko-ilustrátorský proces u Lindera probíhá:

Autor nejdříve dosud neexistující věc:

 1. vynalezne

 2. nakreslí černým fixem značky Centropen na bílý papír, většinou formátu A5,většinou z bloků firmy Notes Slavošovce

 3. nakreslené vyfotografuje a "nějakým způsobem" vloží do počítače

 4. v počítači umístí, většinou do formátu papíru A4, a provede drobné, tzv. kosmetické retuše

 5. obrázky uloží na datový nosič a odjede do budovy tiskárny

 6. v tiskárně černobíle vytiskne na 350ti gramový papír, společně s tiskaři nazývaný plech, většinou v počtu dvou až šesti kusů

 7. vytištěné odveze zpět do ateliéru

 8. koloruje vodovými a temperovými barvami, až vznikne kombinovaný akvarel

 9. z hotových akvarelů vybere ty pravé, nejlepší a správné ke zveřejnění

 10. definitivně je pojmenuje

 11. zveřejní, například formou výstavy, na které se právě nacházíte.

    Tolik k procesu vzniku zde vystavených ilustrací. Nyní k samotným Linderovým vynálezům, z nichž 58 z nich máte dnes možnost vidět, jak už bylo řečeno, ve světové premiéře. Tyto vynálezy lze, podle typu určení, rozdělit zhruba do čtyř skupin:

 

a) vynálezy, určené pro blaho, radost a štěstí člověka

b) vynálezy, určené k usnadnění pochopení okolního světa

c) vynálezy, určené k něžným zásahům do okolního světa

d) vynálezy k použití podle libosti, nálady a vůle uživatele.

 

    Které z nich jsou které snadno rozlišíte podle názvů u ilustrací. Pokud někomu budou připadat překlady do angličtiny krkolomné, je tomu tak jednak vzhledem ke složitosti popisných názvů, dále pak díky pomocnému použití stroje Google překladač.

 

    Linder sám se netají tím, že některé vynálezy jsou zpracováním myšlenek napsaných v knihách či vyslovených v televizních seriálech, především v seriálech kreslených. Tak je tomu, na této výstavě, u Linderova zpracování vynálezů Něhometů a Láskopalů, které vznikly na základě vyprávění Abea Simpsona; nejstarší Simpson je ale, ve svém vyprávění, technicky moc přesně nepopsal, a tak takzvaný "vynálezecký krok" lze připsat právě Linderovi. Zpracování Mechanických pomerančů pak technicky a vizuálně zpracovává název knihy Anthony Burgesse "Mechanický pomeranč" z roku 1962.

   

    Tolik k autorovi, tvůrčí metodě, určení vynálezů i inspiračním zdrojům. Protože slovo "vernisáž" znamená v prapůvodním významu "odhalení", k dnešnímu odhalení ve světové premiéře zbývá jen popřát dobrou zábavu a prohlásit ji za slavnostně zahájenou hned poté, co asistenti odstraní krycí tkaniny.... prosím asistenty ..... děkuji... zahájeno TEĎ. Dámy a pánové, hezkou zábavu.

 

VÝSTAVA JE PŘÍSTUPNÁ DO ZAČÁTKU ČERVNA 2017, PRO VEŘEJNOST VŽDY V ÚTERÝ A ČTVRTEK OD 13:00 do 19:00 hod.