Poprvé vydal F.L.Čelakovský tuto fascinující bibli lidového moudra v roce 1851. Poté vyšla ještě několikrát, u různých vydavatelů; vydání z nakladatelství Vyšehrad v Praze, vydané v roce 1949, je zdrojem textů této výstavy.
Poprvé se Fox Linder dozvěděl o tomto díle možná na základní, možná na střední škole; lze ale říci, že není patrně žáka v České republice, který by o Mudrosloví aspoň někdy neslyšel.
A to je tak nejčastěji všechno.
Koncem roku 2018 si Linder v Poděbradech objednal zmíněnou knihu v elektronickém antikvariátu; když ji dostal do ruky, zjistil, že je první, kdo ji otevírá. Osud děl buditelů je patrně jen hltat prach a být maturitními otázkami. Neboť mu to přišlo škoda, když ta moudra nám mají pomáhat se orientovat, začal si s knihou hrát a vybírat a kreslit ta mudrosloví, rukou a fixem, tak nějak tradičně Linderovsky deperspektivně a se sklonem k pop-artu a starým titulkům z filmů.
Možnost vystavit některá z nich v brněnském Café Steiner, které má devět krásných hliníkem lemovaných skleněných rámů, zapuštěných do dřevěného obložení, vedla k dalším krokům: tisku černých kreseb na 350 gramový rakouský papír do formátu čtverců a jejich následnou ruční iluminaci barvami a pigmenty z celého světa.
Výsledek této cesty je k vidění od pátku 29. března 2019, podle otevírací doby kavárny. Vstup volný.

fox linder